Kimchi i Ramen

Kimchi jest jednym z najbardziej popularnych przysmaków, choć bardziej adekwatne byłoby słowo dodatków do wszystkich dosłownie dań w Korei. Jest niczym ogórki kiszone lub raczej ketchup w Polsce, jeśli weźmie się pod uwagę częstotliwość użycia. Kimchi (czyt. kimczi) to sfermentowana kapusta pekińska z dużą ilością chili, czosnku i soli. Smakuje super, jest pikantna i kwaśna zarazem. Pierwszy raz widziałem, jak się ją robi, w jednym z pierwszych produkowanych w Polsce, poza TVP, programów „Jak Piotr przykazał”. Prowadzący Piotr Przykaza wraz z koreańską żoną pokazywali, jak robić oryginalne koreańskie kimchi. W polskich susharniach bardzo często można spotkać sałatkę kimchi. Jest ona robiona na bazie gotowego sosu Kimchi Base i trochę do oryginału jej brakuje, choć przyznam szczerze, że taką „podrobioną” wersję też lubię.

Skąd temat koreańskiego przysmaku na blogu o japońskim jedzeniu? Otóż kimchi jest bardzo popularne w Japonii. Świetnie wpisało się w powojenną kulturę kulinarną kraju kwitnącej wiśni. Nie dziwi więc też, że nierzadko można spotkać kimchi jako dodatek do ramen, czy wręcz odmianę tej zupy kimchi-ramen.

Przy okazji wizyty w Warszawie odwiedziłem Uki Uki – lokal, w którym miałem okazję zjeść pierwszy raz i kosztować mięsnego tonkotsu ramen. Nie mam pojęcia, czy pan, który go przygotowywał był Japończykiem, ale na Japończyka przynajmniej wyglądał 😛 Jedyny zarzut, jaki mógłbym mieć, to jajko w ramenie – nie było marynowane w sosie sojowym i mięso, które podano do zupy, a była to karkówka, pomimo tego, że było miękkie i delikatne, wydawało się mdłe i bez smaku. Wywar mięsny, esencjonalny, pyszny. Do tego ichniejszy makaron, delikatny, zrobiony w punkt, można by powiedzieć idealny. Następnego wieczoru i w kolejny dzień zawitałem do nieśmiertelnego Omami i tu jadłem coś, co pod pozycją fusion ramen zawitało jako kimchi ramen. Dostałem shio ramen z jabłkowym sofrito (kiedyś podawano zielone jabłko cięte w paski), kwaśno-pikantnym kimchi i przepysznym boczkiem chatsu. Napiszę krótko- mistrzostwo świata 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *